Jak działa klimatyzacja?

Jak działa klimatyzacja?

Poradnik

Przy wysokich temperaturach na zewnątrz pozwalają odetchnąć w przyjemnie chłodnym pomieszczeniu. Skąd jednak bierze się to zimne powietrze, dzięki któremu możemy uciec od upałów? Jak działa klimatyzacja i czy chłodzenie to jedyna jej funkcja? Dlaczego niezbędna jest nie tylko jednostka wewnętrzna, lecz także urządzenie montowane na zewnątrz budynku?

Jak działa klimatyzacja – budowa i proces chłodzenia

Najogólniej rzecz biorąc można powiedzieć, że cykl chłodniczy polega na zaciąganiu przez jednostkę wewnętrzną gorącego powietrza, chłodzeniu go za pomocą czynnika chłodniczego i oddaniu zimnego już powietrza do pomieszczenia. Ciepłe powietrze oddawane jest przy tym na zewnątrz dzięki jednostce zewnętrznej. W rzeczywistości cały proces jest nieco bardziej skomplikowany.

Najważniejszymi elementami jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej, dzięki którym klimatyzacja działa tak jak powinna są:

  • sprężarka,
  • skraplacz,
  • zawór rozprężny,
  • parownik,
  • termostat,
  • wentylator.

Istotą działania klimatyzacji jest przepływ czynnika chłodniczego przez cały system i zmiana jego stanu skupienia. W trakcie pracy instalacji czynnik ten nieustannie przemieszcza się miedzianymi rurami między jednostką zewnętrzną a wewnętrzną, przeistaczając się z gazu w płyn. Ciekły, zimny czynnik chłodniczy pochłania ciepło z zassanego przez jednostkę zewnętrzną powietrza, by po ogrzaniu się oddać je na zewnątrz i zmieniać stan skupienia na gazowy.

Za pompowanie czynnika chłodniczego odpowiedzialna jest sprężarka. To w niej czynnik chłodniczy w formie gazu o niskim ciśnieniu zostaje ogrzany i przekazany dalej do skraplacza. W skraplaczu sprężony, gorący już gaz oddaje swoje ciepło na zewnątrz i zmienia się tym samym w schłodzoną ciecz pod wysokim ciśnieniem. Ciśnienie to zmniejszane jest przez zawór rozprężny, a temperatura płynu spada poniżej tej, która panuje w otoczeniu. Rozprężona już ciecz przemieszcza się do parownika, w którym pochłania ciepło z zaciągniętego przez wentylator jednostki wewnętrznej powietrza. W parowniku czynnik chłodniczy zmienia jednocześnie swój stan kupienia na gazowy, w wyniku czego z powrotem wędruje do sprężarki.

Nie zapomnij także, że aby zapewnić prawidłowe działanie klimatyzacji i w pełni wykorzystać jej potencjał, należy odpowiednio dobrać instalację do pomieszczenia, w którym ma ona pracować. Im wyższa moc klimatyzatora, tym większą powierzchnię będzie on w stanie efektywnie schłodzić. Poza tym istotna jest również liczba okien oraz strona, na którą one wychodzą. Zgodnie z założeniami metody wskaźnikowej możemy jednak przyjąć, że zapotrzebowanie na chłód w pomieszczeniach wynosi mniej więcej 8-150 W/m².

Aby cieszyć się przyjemnym chłodem, nie nadwyrężając przy tym układu, jak i nie zwiększając niepotrzebnie kosztów utrzymania instalacji, przy doborze urządzeń warto zdać się na wiedzę i doświadczenie specjalistów.

Chłodzenie i inne funkcje klimatyzacji

Naturalnie podstawowym zadaniem instalacji jest chłodzenie powietrza nawet przy bardzo wysokich temperaturach na zewnątrz. Urządzenia te mogą jednak zapewniać optymalną temperaturę wewnątrz budynków przez cały rok. Poza tym każdy dostępny obecnie na rynku model wyposażony jest w specjalne filtry. Klimatyzator może więc nie tylko chłodzić dom w upalne dni, lecz także skutecznie ogrzewać go zimą czy w chłodne, jesienne wieczory i ranki. Jako pompa ciepła może zastąpić tradycyjnie stosowane systemy grzewcze.

Poza tym wyposażenie instalacji w filtry pochłaniające kurz i pył pozwala skutecznie oczyścić powietrze. Jednocześnie już sam proces chłodzenia dodatkowo osusza je, zapewniając tym samym jego optymalną wilgotność oraz hamując rozwój grzybów i pleśni.

Niektóre klimatyzatory umożliwiają również wentylację pomieszczeń wprowadzając do nich schłodzone lub ogrzane powietrze z zewnątrz.

Regularny serwis

Jednocześnie należy pamiętać, że dla prawidłowego działania klimatyzacji niezbędne jest regularne przeprowadzanie przez fachowca prac serwisowych. Konieczne jest sprawdzanie szczelności układu, a także jego czyszczenie i odgrzybianie oraz uzupełnianie czynnika chłodniczego. Dzięki temu dłużej będziemy mogli cieszyć się w upalne dni chłodnym i przede wszystkim czystym powietrzem!