Jaki klimatyzator wybrać?

Jaki klimatyzator wybrać?

Poradnik

Warunki atmosferyczne, w których żyjemy, z roku na rok są coraz cieplejsze. Zimy są łagodniejsze i coraz rzadziej musimy zmagać się z zaspami śniegu i utrzymującym się tygodniami kilkunastostopniowym mrozem, natomiast ciepłe miesiące są gorętsze – w lipcu i sierpniu pojawiają się trwające tygodniami upały. Nasze budownictwo nie jest przystosowane do nich w taki sam sposób, jak budynki w krajach na np. południu Europy – u nas rzadko możemy spotkać klimatyzatory. Warto jednak rozważyć zakup i montaż tego urządzenia i zapewnić sobie komfort w domu czy mieszkaniu.

Rodzaje klimatyzatorów

Jeśli chodzi o urządzenia chłodzące, na rynku istnieje kilka różnych wariantów, z których wybierać może każdy zainteresowany klient. Główne modele tego urządzenia to:

  • monoblokowy,
  • split,
  • multi-split,
  • przenośny.

Różnice między klimatyzatorami

Urządzenia przenośne, jak sama nazwa wskazuje, nie są przytwierdzone na stałe do ściany, przez co możliwe jest przenoszenie ich z miejsca na miejsce – niestety sprawia to, że są one najmniej wydajne z wszystkich czterech wariantów.

Klimatyzatory monoblokowe zawierają całość swoich instalacji i systemów w jednej obudowie. Możliwe jest ustawienie ich w pomieszczeniu, jednak należy zadbać o to, aby rura odprowadzająca ciepłe powietrze miała wygodne ujście na zewnątrz.

Urządzenia split i multi-split to takie, których jedna część znajduje się na zewnątrz budynku, a druga w środku. Są one spotykane zdecydowanie częściej niż warianty monoblokowe. Model split pozwala na chłodzenie jednego pomieszczenia wewnątrz, natomiast multi-split umożliwia zamontowanie wewnętrznych części instalacji w wielu pokojach – wszystkie one są połączone z tylko jednym modułem zewnętrznym.

Wybór odpowiedniego wariantu

Jeśli zdecydujemy się na założenie klimatyzacji, konieczne jest określenie budżetu. Dysponując niewielkimi finansami warto zdecydować się na model przenośny – nie będzie on może tak wydajny jak inne, jednak z pewnością da nam uczucie ulgi w najgorętsze dni. Jeśli jednak zależy nam na zautomatyzowanym i wydajnym systemie, który sam będzie dostosowywał się do temperatury powietrza i monitorował ją, a także przetrwa wiele gorących miesięcy polecamy wariant split albo multi-split!