Koszt instalacji i użytkowania klimatyzacji w domu

Koszt instalacji
i użytkowania klimatyzacji w domu

Poradnik

Rolety zaciemniające i wentylator nie przynoszą latem oczekiwanych rezultatów? Marzysz o zainstalowaniu klimatyzacji w domu, ale boisz się wysokich kosztów?

Dostępne obecnie na rynku urządzenia bardzo często poza chłodzeniem oferują również oczyszczanie powietrza z bakterii, alergenów, kurzu i innych szkodliwych substancji, a także usuwają przykre zapachy. Zyskujemy więc o wiele więcej niż pierwotnie zakładaliśmy. Oszczędzamy tym samym na zakupie innych urządzeń.

Koszt urządzenia oraz montażu

Skupmy się teraz jednak na kosztach związanych bezpośrednio z zakupem klimatyzacji oraz jej montażem w domu lub mieszkaniu.

Koszt samego urządzenia uzależniony jest przede wszystkim od jego typu oraz mocy chłodniczej. Najprostszy sprzęt ścienno-sufitowy do niewielkiego pomieszczenia kupimy już za ok. 1500-2000zł. Ceny najdroższych klimatyzatorów mogą osiągać nawet poziom 8000-10000zł.

Cena montażu zależy natomiast m.in. od warunków lokalowych, a także sposobu i miejsca montażu. W przypadku nieskomplikowanej instalacji prowadzonej w plastikowych korytkach, której długość nie przekroczy 15m, możemy założyć, że koszt usługi wraz z materiałami montażowymi wyniesie ok. 1000-2000zł.

Aby nieco zoptymalizować koszty, warto zdecydować się na zakup urządzenia wraz z usługą montażu. Możemy wtedy liczyć na niższą stawkę VAT dla całego zamówienia.

Koszt eksploatacji klimatyzacji

O ile zakup urządzenia i jego montaż jest jednorazowym wydatkiem, tak koszty eksploatacji i utrzymania systemu będą obciążać nasz domowy budżet przez cały okres użytkowania. W tym wypadku należy uwzględnić:

  • pobór prądu przez urządzenie,
  • intensywność użytkowania,
  • serwis.

Koszt zużytej energii elektrycznej zależny jest zarówno od taryfy prądu, częstotliwości oraz długości korzystania z klimatyzacji, jak i przede wszystkim od klasy efektywności energetycznej urządzenia. Do tego należy wziąć pod uwagę, że chłodzenie w naszym klimacie niezbędne jest tylko przez kilka miesięcy w roku.

Podstawowy serwis urządzenia to natomiast koszt rzędu 150-200zł. Wymiana filtrów, pojedynczych części, a także dodatkowe dezynfekowanie i odgrzybianie może nieść za sobą dodatkowe koszty.

Czy komfort nasz i naszych najbliższych nie jest jednak bezcenny?